En varm, rolig och hjärtlig kapitelbok om epilepsi.
Livias pappa älskar att promenera. Helst tillsammans med hunden Sixten, och med Livia och lillebror Lotus såklart. Lotus gillar också att promenera, men mest gillar han att måla. En dag målar Lotus en teckning där pappa har ramlat och slagit sig. Pappa har ett stort plåster på bilden, men ser glad ut ändå.
Den natten händer något märkligt. Livia vaknar av att mamma skriker. Pappa ligger och skakar och ser alldeles konstig ut. Han ser ut precis som det där monstret Livia såg när hon var inne på Tiktok, trots att hon inte fick.
Är pappa sjuk nu? Man kan väl inte laga monstersjuka med ett plåster?
Epilepsi är en av de vanligaste neurologiska sjukdomarna i Sverige. Trots detta finns det få barnböcker för åldrarna 6-9 om epilepsi. Boken kan läsas av familjer där någon fått epilepsi för att skapa igenkänning, förmedla hopp och kunskap men också användas av andra som vill veta mer om sjukdomen. Författaren Linda Gustafsson arbetar som kurator i epilepsiteamet vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
Pressmaterial omslagsbild: 9789176346082
Pressmaterial författarbild: Linda Gustafsson (fotograf Frida Augustsson), Emelie Nilefrost
Alexander –
En bok som kan bli viktig för många barn, med fina informativa illustrationer 🙂
Annika –
Så fin bok skriven och illustrerad med mycket hjärta. Passar för alla barn som behöver veta mer om epilepsi oavsett vem i deras närhet som blivit drabbad.
/Annika (jobbar som barnepilepsisjuksköterska)
K.M, professor/överläkare –
Den som för första gången ser ett stort epileptiskt krampanfall – ett s k tonisk-kloniskt krampanfall – blir oftast rädd. När det då händer ens pappa känns det förstås ännu värre. Detta är vad som händer i Linda Gustafssons barnbok Tiktokmonstret, fint illustrerad av Emelie Nilefrost. Boken handlar om barnen Livia och lillebror Lotus och vad som händer i och kring dem när pappa plötsligt får inte bara ett utan flera epileptiska anfall. Vi får följa den första dramatiken – Livia ser det första anfallet och tycker pappa ser ut att förvandlas till ett monster hon sett på Tiktok, därav bokens namn, ambulansen kommer och kör honom till sjukhus. Barnen får sedan följa med när pappa gör en undersökning på sjukhuset och efter det också när han träffar en neurolog och får medicin mot epilepsi. Barnen har många tankar och får möjlighet ställa frågor och prata om sin oro och få lugnande besked. Vardagen återkommer i familjen.