På Idus förlag har vi en stor utgivning inom barn- och ungdomslitteratur, och vi ger även ut biografier, fackböcker och personliga berättelser. Tillsammans med våra författare och illustratörer vill vi tända stjärnögon. Det möjliggör för fler att hitta glädjen och trösten i att läsa.
Idus förlag är ett bokförlag i Lerum som grundades 2011 av Ulrika Slottner efter att hon först gett ut en barnbok i egen regi och därefter hoppat av från branschen som IT-konsult.
Året efter förlagsstart lanserades också Visto förlag (instegsförlag med hybridmodell) och våren 2019 startades också Stellar förlag som ger ut skönlitteratur av mer etablerade författare med en etablerad läskrets.
Den 25 januari 2022 fick Idus förlag nya ägare – Elisabeth och Simon Grunditz som förstärker förlaget med kunskap och erfarenhet inom kommunikation och ekonomi.
Läs nyheten Idus förlag får nya ägare här.