En dag beslutar sig Maria Kvist för att hon ska arbeta med fastigheter. Hon har ingen utbildning för just det, men en ambition utöver det vanliga. Hon ska bli Göteborgs bästa mäklare! Men vägen dit är lång och kantas av studier, konkurrens, hårt jobb och märkliga situationer. För trots att kunderna är helt vanliga människor som du och jag döljer hemmen många hemligheter … Vissa hem har grodfarmer under golvet, andra har låsta källardörrar där ingen får kika in. En del hus har ägare som är oense, medan andra har ägare som går nakna. Kanske är mäklaryrket inte så glamoröst som folk kan tro?
Mäklare till salu är en autofiktiv berättelse där läsaren får en unik möjlighet att följa fastighetsmäklarens vardag – på riktigt. Sexton års erfarenhet av yrket har landat i en bok bestående av personliga berättelser från författarens liv. Tragik, komik, konflikthantering med försäljning – udda och dråpliga händelser, och vissa rent av farliga.
Evelina (evelinas_boktips på Instagram) –
En dag beslutar sig Maria Kvist för att hon ska arbeta med fastigheter. Hon har ingen utbildning för just det, men en ambition utöver det vanliga. Hon ska bli Göteborgs bästa mäklare! Men vägen dit är lång och kantas av studier, konkurrens, hårt jobb och märkliga situationer. För trots att kunderna är helt vanliga människor- som du och jag- döljer hemmen många hemligheter… Det här var en riktigt rolig och komisk bok. Att mitt I livet plötsligt ändra sig och plugga vidare är även något jag själv vill men jag har inte bestämt mig för vad jag vill plugga till. Maria har då bestämt sig och då ska det äntligen bli av. Det var många olika människor både udda och märkliga som Maria fick lära känna.