På andra sidan istiden är en kapitelbok för 9–12 år av författaren Charlotte Ekvall. Boken ges ut i december 2025 och handlar om Hillevi, som kämpar med både mardrömmar och skuldkänslor efter att hennes mamma har dött. Och hur ska hon få pappa att förstå att man inte kan handla kläder på Coop?
– Att förlora en förälder eller närstående i suicid är kanske det svåraste ett barn kan vara med om och min ambition har varit att ge läsaren tillåtelse att känna alla känslor. I det ofattbara ryms inte bara ofantlig sorg och ilska utan mitt i allt det svåra kan man fortfarande känna glädje och livslust, säger Charlotte Ekvall.


Författaren, idag boende i Göteborg, kommer från Stockholm och arbetar som lärare och coach. Hon är i grunden utbildad skådespelare och erbjuder även en föreställning för låg- och mellanstadiet på temat sorg och livskunskap. På andra sidan istiden är hennes debut som författare.
– Att livet går vidare är både en räddning och en utmaning och det viktigaste för barnen är att veta att de inte bär någon som helst skuld till det som hänt och att deras liv är värt att både firas och levas till fullo.