Tillbaka till Vilda Västern är en bok för 6–9 år av författaren Kaj Hagstedt och illustratören Suzanna Vilkovska. Boken ges ut i mitten av maj 2025 och handlar om Alfred som besöker en temapark om Vilda Västern – plötsligt är han tillbaka till riktiga 1800-talet.  

– Tillsammans med sin nyfunna vän Annie, ger sig Alfred ut på jakt efter bovarna som har stulit deras guld. Det blir ett spännande och fartfyllt äventyr med dueller, explosioner och farliga möten, säger Kaj Hagstedt.  

Författaren är bosatt i Lund och har bakgrund som regissör, producent och manusförfattare. Det här är hans sjätte bok. Illustratören har bland annat en masterexamen i konst med inriktning mot grafisk formgivning samt en kandidatexamen inom högre pedagogik. Hon arbetar idag som grafisk formgivare. 

– Med boken Tillbaka till Vilda Västern ville jag förena två viktiga syften. Dels att uppmuntra barn till att läsa och att med berättelsens handling låta barnet få uppleva ett äventyr. Dels att uppmuntra till fysisk lek – att med kompisar skapa fantasivärldar! Jag ville skriva en berättelse där vänskapen är central och där förtroendet mellan två barn ger dem styrkan att våga göra sådant som kan kännas farligt.