Upp stiger solen är en bilderbok för 3–6 år av författaren Anna Lyngfelt och illustratören Kerstin Holmstedt. Boken ges ut i april 2026 och är en versberättelse som fortsätter på den klassiska sången om spindeln. För vad hände när Imse ramlat ner från tråden?

– Alla har hört sången om Imse vimse spindel, men vad hände egentligen med honom när han hade trillat? Hur gjorde han för att klara sig, och vad fick honom att bli glad igen? säger Anna Lyngfelt.

Anna Lyngfelt är skribent med erfarenhet som dramaturg. Kerstin Holmstedt är illustratör och grafisk formgivare. Båda är bosatta i Göteborg.

– Jag vill gärna väcka barnens intresse för naturen. Små detaljer och humor är viktigt att få med i bilden, säger Kerstin Holmstedt.