Har du någonsin undrat vad unga anser vara meningsfullt? I denna diktsamling avslöjar ungdomar mellan 10 och 16 år sina innersta tankar om livet.
Deras känslor har förvandlats till ord och i 80 dikter får du reda på vad som gör dem lyckliga och glada, men även vad som framkallar sorg och smärta. Hur tänker de kring kärlek och vänskap? Vilka drömmar har de och vad längtar de efter?
Denna diktsamling är sammanställd av Michael Wiander, författare, och Janira Brinaru, lärare efter många års arbete med skrivarkurser på Sverigefinska skolan i Stockholm. Vi hoppas att du kommer att bli lika berörd som vi, när elever i årskurs 4–9 blottar sitt innersta i diktform kring det som betyder något för dem.
Dikterna i denna diktsamling kommer att medverka i första upplagan av den årliga poesitävlingen Diktträdet.
REDAKTION: Michael Wiander & Janira Brinaru
Illustrationer: Laura Tuppurainen
Diskussionsfrågor: Ladda ner




Marias bokhylla –
”Ungas tankar om livet : När känslor blir poesi” är en diktsamling där elever i årskurs 4–9 på Sverigefinska skolan i Stockholm har bidragit med sina alster. Redaktörer är Michael Wiander och Janira Brinaru och Laura Tuppurainen har gjort kapitelillustrationerna.
I fyra olika teman delas 80 dikter in och handlar om allt mellan glädje och sorg, drömmar och verklighet. Och det är verkligen fint att läsa om allas tankar och erfarenheter och dessutom upptäcka att poesi kan vara så otroligt mycket mer än det där på rim som man kanske tänker på.
Jag är ingen poesimänniska. Jag läser otroligt lite poesi och har knappt skrivit något i närheten av det sedan jag var i ungefär samma ålder och det fanns en tävling på mjölkpaketen. Och det var minsann inte så här vältaligt och slående.
Kanske beror det på att barn i den här åldern inte riktigt har kommit till det där totala självkritiska stadiet där allt behöver vara perfekt ännu (eller är det bara jag?) men ärligheten, enkelheten och tydligheten är väldigt fin. Särskilt tagen blir jag av sorg-kapitlet men då blir jag också extra glad av glädje-kapitlet.
Tanken med den boken är att visa vad barn och unga tycker är meningsfullt men också visa att alla kan skriva, och med det motivera andra i samma ålder (och såklart alla andra också) att plocka upp pennan och skriva själv. Och det är väl en god tanke, för vem skriver bättre för ungdomar än de som är i samma ålder och förstår hur de tänker?